Our product range includes a wide range of pure graphite gland packing rope, round asbestos gasket, asbestos caf industrial gasket and caf non asbestos gaskets.
₹ 360 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 5 mm |
| Length | 10 m |
| Rope Shape | Round |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/ Application | Industrial |
| Material | PTFE |
₹ 332 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Asbestos |
| Color | Golden |
| Thickness | 5mm |
| Size | 4inch |
| Shape | Round |
| Compressive Strength | 65 MPa |
| Hardness | 40-55 HRC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Asbestos |
| Thickness | 5mm |
| Size | 6inch |
| Hardness | 40-55 HRC |
| Chemical Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Gas |
| Thickness | 1 TO 5 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India