Leading Manufacturer of white ptfe bush, spgasket make ptfe scrapper manufacturer, ss eyelet g type gasket, ptfe gasket sheet, ptfe envelope with caf & ss insert gaske and ptfe gaskets envelope solid from Vadodara.
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Material | Ptfe |
| Inner Diameter | 5 mm |
| Length | 100 MM |
₹ 86 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 5 mm |
| Length | 6 mm |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Material | Ptfe |
₹ 94 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 0.5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Green |
| Material | Asbestos |
| Shape | Round |
| Packagning Type | Box |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Material | Ptfe |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular, Flat Gasket, Square |
| Color | White |
| Temperature | 250C |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Hardness | 50HRC |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1.5 mm |
| Inner Diameter | 10mm |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Hardness | 50HRC |
| Material | SS |
| Packaging Type | Packet |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 20 mm |
| Inner Diameter | 10mm |
₹ 860 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Material | Copper |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Circular |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Material | Metal |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Circular |
| Color | Silver |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Natural Rubber |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Product Type | Ring Gasket |
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Size | 4inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| Shape | Round |
| Thickness | 5mm |
| Hardness | 40-55 HRC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Size | 4inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Material | PTFE |
| Thickness | 5mm |
| Hardness | 40-55 HRC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 2 TO 25MM |
| Color | WHITE |
| Shape | ROUND ,ELLPTICAL |
| Material | PTFE + CAF+SS RING |
| Size | 1/2" TO 60" |
| Outer Diameter | 4MTR |
| Product Type | PHARMA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Size | Slender |
| Usage/Application | Machinery |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Thickness | 10 mm |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 0.5 |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Packagning Type | Box |
₹ 74 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Material | Teflon |
| Product Type | Gasket |
| Usage | Industrial |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | PTFE |
| Product Type | Ring Gasket |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | PTFE |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Shape | Round |
| Thickness | 0.5 mm |
| Type | Flange Gasket |
| Color | Silver and Black |
| Usage | Industrial |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Shape | ROUND,RECTANGLE,SQUARE |
| Temperature | 220.C |
| Usage/Application | GLASS LINING CHEMICAL VESSEL,FOOD PROCESSING VESSEL |
| Material | PTFE,PPE |
| Brand | NON STANDARD |
| Packaging Type | BOX |
| Thickness | 0.5 TO 20MM |
| Color | White |
₹ 56 / Piece Get Latest Price
| Size | 150#,300 |
| Usage/Application | PHARMACEUTICAL VESSEL APPLICATION |
| Color | WHITE |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India