Providing you the best range of rtj ring gasket, round ceramic gasket, spiral wound metallic gaskets, manufacturer of cam profile gaskets, octagonal gasket and camprofile gaskets with effective & timely delivery.
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Natural |
| Shape | Round |
| Size | 1/2" to 36" |
| Thickness | More than 50 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| UNS | S41000 |
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Color | Multicolor |
| Material | Ceramic |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging | Box |
| Shape | Circular |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 mm |
| Color | Silver |
| Product Type | Spiral Wound Metallic Gaskets |
| Surface Finish | Polished |
₹ 96 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 0.5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Shape | Round |
| Packagning Type | Box |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 0.5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Shape | Round |
| Brand | Hind Engineering |
| Packagning Type | Box |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 0.5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Material | Teflon |
| Shape | Round |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.1 mm |
| Shape | Round |
| Hardness | 50HRS |
| Material | SS |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 43 / Kg Get Latest Price
| Material | ABS Plastic |
| Color | Dark Grey |
| Packaging Type | Box |
| Size/Dimension | Slender |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Matte |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Oval |
| Color | Silver |
| Product Type | Ring Gasket |
| Usage | Industrial |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.2 mm |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finished | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Gasket |
| Material | SS |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material | SS,MS |
| Shape | ROUND |
| Color | METAL |
| Corrosion Resistance | YES |
| Usage/Application | HEAT EXCHANGER |
| Seating Pressure | 230 |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | COPPER |
| Color | Natural |
| Thickness | 1 TO12MM |
| Size | 10 TO 600MM |
| Brand | gujarat gasket |
| Corrosion Resistance | YES |
| Maximum Temperature | 300 C |
| Packaging Type | WHITE PACKING |
| Pressure | 120 BAR |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 46 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Material | EPDM |
| Thickness (mm) | 2 mm |
| Size | 5 mm |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Material | SS321 |
| Packaging Type | WOODEN BOX |
| Shape | ROUND |
| Color | METAL |
| Corrosion Resistance | YES |
| Surface Finishing | SHINING |
| Usage/Application | HEAT EXCHANGER ,REFINERY |
| Seating Pressure | 500 TO 650 C |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Inner Diameter | 15 |
| Color | YELLOW |
| Corrosion Resistance | YES |
| Usage/Application | COOLING MEDIEM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | PTFE |
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India