Offering you a complete choice of products which include pvc yellow gasket, ceramic fiber gaskets, ring type joint gasket, manufacturer of rtj gaskets, industrial rubber ring gasket and ceramic gasket.
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Material | PVC |
| Hardness | 50 HRC |
| Shape | Round |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 21 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | White |
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Product Type | Fiber Gasket |
| Usage | Industrial |
₹ 86 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Product Type | Joint Gasket |
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Size | 6 mm |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
₹ 57 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Ring Gasket |
| Color | Black |
| Thickness | 2 mm |
| Material | Rubber |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | White |
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
| Packagning Type | Box |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Green |
| Usage | Industrial |
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Material | Silicon |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Neoprene |
| Color | YELLOW |
| Temperature | 250 C |
| Product Type | PLASTIC |
| Thickness (in mm) | 2 mm |
| Thickness | 3 mm |
Minimum order quantity: 150 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Flat Gasket |
| Color | Silver |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Cartons Boxes |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Mild Steel |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Color | Grey |
| Usage | Industrial |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Color | Yellow |
| Material | PU |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 30m |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 680 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Product Type | Tri Clover Gasket |
₹ 69 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Natural Rubber |
| Size | 6 Inch |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Product Type | Ring Gasket |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | Steel |
| Color | METAL |
| Shape | Round |
| Corrosion Resistance | SS |
| Grade | 304,316 |
| Usage/Application | REFINERY |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Material | EPDM |
| Thickness (mm) | 5 mm |
| Size | 6 mm |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | White |
| Material | Envelope |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Packagning Type | Box |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Color | Red |
| Material | Asbestos |
| Hardness | 60bhn |
| Packaging Type | gasket |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |
| Thickness (in mm) | 5 mm |
Minimum order quantity: 60 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Golden |
| Brand | Hind Engineering |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Material | Copper |
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Packagning Type | Box |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
| Thickness | 4 mm |
| Size | 6 mm |
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India