Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer spiral wound gasket for heat exchangers, ring joint gaskets, spiral wound gasket with inner ring manufacturer, spiral wound gaskets vadodara, spiral wound gaskets in dahej and spiral wound ring gasket.
₹ 43 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE (Polytetrafluoroethylene) |
| Size | Round |
| Shape | Circular |
| Thickness | 20mm |
| Color | Silver |
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Product Type | Ring Joint Gaskets |
₹ 86 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Silver |
| Product Type | Inner Ring |
| Usage | Petrochemicals, oil and gas, pharmaceuticals, and power generation. |
₹ 74 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 5 mm |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Silver |
| Usage | Industrial |
₹ 74 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 mm |
| Color | Green |
| Packagning Type | Box |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Green |
| Usage | Industrial |
| Product Type | Ring Gasket |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Grade | SS216 |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Color | White |
| Shape | Circle |
| Thickness | 15 mm |
| Product Type | Gasket |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Circular |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 540 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Metal |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Thickness | 4 mm |
| Color | Grey |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
| Product Type | Gasket |
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 0.5 mm |
| Length | 500 mm/reel |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Ptfe |
| Color | White |
| Product Ttpe | Rope |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 48 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Material | Teflon |
| Usage | Industrial |
| Packagning Type | Box |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Steel |
| Thickness | 0.5 mm |
| Design | Plain |
| Packaging Type | Box |
| Hole Shape | Round |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Packagning Type | Box |
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India