Manufacturer of a wide range of products which include kamprofile gasket, graphite ring gaskets, ss spiral wound ring gasket, graphite metallic gasket, graphite ring gasket and rubber gasket ring.
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 8 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Material | Asbestos |
| Shape | L shape |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 43 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Brand | Hind Engineering |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Product Type | Ring Gasket |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Silver |
| Usage | Industrial |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Graphite |
| Thickness | 5mm |
| Size | 4inch |
| Compressive Strength | 65 MPa |
| Hardness | 40-55 HRC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Brand | Hind Engineering |
| Usage/Application | Steam |
| Color | Black |
| Material | Graphite |
| Chemical Resistance | YES |
| Density | 7 |
| Thickness | 6 mm |
| Thickness (in mm) | 4 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 56 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Temperature | 200 C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Color | Green |
| Brand | Hind Engineering |
| Shape | Round |
| Type | Gasket |
| Thickness | 0.5 mm |
| Size | 6 mm |
₹ 530 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.05 mm |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Rubber |
| Pack Type | Box |
| Shape | Round |
| Product Type | Cut Gasket |
| Usage | Industrial |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Graphite |
| Thickness | 5mm |
| Size | 3inch |
| Shape | Round |
| Compressive Strength | 65 MPa |
| Hardness | 45-60 HRC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | Neoprene |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 460 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Valves |
| Working Temperature Range | 600-750 C |
| Color | Grey |
| Material | Ptfe |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Kg
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India