Offering you a complete choice of products which include ss 2 bolt flange composite gasket, stainless steel spiral wound gasket, corrugated stainless steel gasket, ss copper gaskets, stainless steel ring joint gasket and stainless steel round ring gasket.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Thickness | 5mm |
| Size | 4inch |
| Material | SS |
| Shape | Ring Gasket |
| Hardness | 40-55 HRC |
| Operating Temperature | 0-60 Degree C |
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Size | 6inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Green |
| Shape | Round |
| Thickness | 10mm |
| Material | Stainless Steel And Plastic |
| Temperature | 0-60 Degree C |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5mm |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material Grade | SS304 |
| Hardness | 40-55 HRC |
| Size | 10inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 77 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Golden |
| Brand | Hind Engineering |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Material | SS |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Thickness | 5mm |
| Size | 2inch |
| Shape | Round |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Grade | SS304 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 4mm |
| Size | 1inch |
| Chemical Resistance | Yes |
| Shape | Round |
| Hardness | 40-55 HRC |
Minimum order quantity: 100 Piece
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India