We are a leading Manufacturer of gland packing rope, asbestos ropes, non asbestos gland packing rope, pure ptfe gland packing packing rope and gland packing seal from Vadodara, India.
₹ 150 / Meter Get Latest Price
| Diameter | 7 mm |
| Material | PTFE |
| Length | 10 m |
| Rope Shape | Round |
| Rope Type | Twisted |
| Strand Structure | 2 Ply |
₹ 56 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 8mm |
| Length | 50 m |
| Rope Shape | Round |
| Supplement Material | Ceramic Fiber |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Length | 20 m |
| Material | PTFE |
| Rope Shape | Square |
| Rope Type | Braided |
| Color | White |
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 0.3 mm |
| Length | 500 mm/reel |
| Packaging Type | Box |
| Material | Ptfe |
| Color | Grey |
| Usage | Industrial |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 5 mm |
| Color | Grey |
| Material | PTFE |
| Brand | Hind Engineering |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India