Our range of products include mill board gaskets, rubber gasket sheet, man hole gaskets, style ring joint gasket, spiral wound gaskets manufacturer in india and caf jointing sheet.
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 4 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Material | Teflon |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square, Flat Gasket, Rectangular |
| Customisation | Customised |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Size | 6 mm |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
₹ 86 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 4 mm |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Green and Yellow |
| Usage | Industrial |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Brand | Hind Engineering |
| Material | CAF |
| Size | 8 MM |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Thickness | Less than 0.5 mm |
| Color | White |
| Packaging Type | Box |
| Material | Silicone |
| Shape | Round |
| Size | 6 mm |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Ring Gasket |
| Color | Black |
| Thickness | 2 mm |
₹ 89 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Size | 1/2" TO24" |
| Hardness | 80 TO 90BHN |
| Operating Temp | 1000 |
₹ 43 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Silver |
| Usage | Industrial |
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Metal |
| Product Type | Champion Gaskets |
| Shape | Round |
| Brand | Hind Engineering |
| Usage | Industrial |
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 3 mm |
| Design | Plain |
| Material | Rubber |
| Shape | Round |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 65HNB |
| Shape | Flat Gasket |
| Inner Diameter | 100 mm |
| Thickness | 1-10 |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Cartons Boxes |
| Size | 6 mm |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 55 |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Max Pressure | 150 |
| Inner Diameter | 35 mm |
| Thickness | 5 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Natural Rubber |
| Color | White |
| Usage | Industrial |
| Packagning Type | Roll |
| Brand | Hind Engineering |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Cartons Boxes |
| Shape | Ring Gasket |
| Color | Black |
| Thickness | 2 mm |
| Material | Rubber |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Usage | Industrial |
| Thickness | 0.5 mm |
| Size | 6 mm |
₹ 24 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Cartons Boxes |
| Shape | Ring Gasket |
| Color | Black |
| Thickness | 2 mm |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Copper |
| Thickness | 1 To 12 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Set Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Box |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Product Type | Insulating Gasket Kit |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | Grey |
| Material | Metal |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Used in areas where, due to the medium, temperature, pressure and/or permitted leakage rate, soft-ma |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 43 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Shape | Round |
| Material | Teflon |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Polished |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Color | Red |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Rubber Cord |
| Material | Silicone |
| Usage | Industrial |
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Product Type | Ring Gasket |
| Usage | Industrial |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Product Material | PVC |
| Usage | Industrial |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Natural Rubber |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Product Type | Ring Gasket |
₹ 47 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material | Natural Rubber |
| Size | 6 mm |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Usage | Industrial |
₹ 1600 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Packaging Type | Roll |
| Usage | Industrial |
| Product Type | Sheet |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Thickness | 5mm |
| Size | 4inch |
| Shape | Round |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Compressive Strength | 65 MPa |
| Hardness | 40-55 HRC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 5 mm |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Product Type | Ring Gasket |
₹ 78 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Color | Multicolor |
| Shape | Round |
| Design | Plain |
| Thickness | 0.5 mm |
| Product Type | Encapsulated Gaskets |
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Size | 10 mm |
| Application Industry | Chemical Industry |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Product Type | Rubber Cord |
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 0.5 |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Material | Silicone |
| Type | Gasket |
| Packagning Type | Box |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Size | 5 mm |
| Shape | Round |
| Color | Yellow |
| Product Material | PVC |
| Usage | Ring Gasket |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Asbestos |
| Shape | Ring Gasket |
| Usage/Application | Water,Steam |
| Thickness | 3 mm |
| Inner Diameter | 75 mm |
| Packaging Type | Box |
| Color | Olive Green |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 56 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Hind Engineering |
| Color | Blaack |
| Thickness | 2 mm |
| Size | 6 mm |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | PVC |
| Size | 8 MM |
| Color | Black |
| Packagning Type | Box |
| Usage | Industrial |
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India