Leading Manufacturer of ring type joint style gaskets, carbon graphite gaskets, expansion joint gasket, copper jacketed gasket, copper ring gasket and double jacketed gaskets manufacturer in india from Vadodara.
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Product Type | Gaskets |
₹ 46 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Brand | Hind Engineering |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 4 mm |
| Shape | Rectangular |
| Size | 8 mm |
| Color | Grey |
| Packagning Type | Box |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | Copper |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Color | Golden |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 5mm |
| Size | 30mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Color | Golden |
| Corrosion Resistance | No |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Inner Diameter | 10mm |
| Thickness | 20 mm |
₹ 780 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Double Jacketed Gaskets |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS 304 ,316 |
| Color | Natural |
| Thickness | 0.4,0.5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 67 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Golden |
| Brand | Hind Engineering |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Material | Copper |
Pyarelal Saiyed (Partner)
Hind Engineering
Makarpura, 93/A/7, Gidc
Vadodara - 391410, Gujarat, India